Slová

Autor: Milan Matonok | 24.2.2013 o 10:16 | (upravené 21.3.2013 o 20:19) Karma článku: 1,85 | Prečítané:  183x

Na počiatku nebolo slovo. Keď o niektorých veciach premýšľam, uvedomujem si chýbajúce hlboké znalosti z určitej oblasti. Úporne sa preto ponáram do pocitov vyklíčených z intuitívnych vzruchov. Teraz mi je napríklad ľúto, že nemám v malíčku vesmírnu lingvistiku. Takže ak na počiatku vôbec niečo bolo, tak do toho niekto riadne, priam big treskol.

Jedna z najsmiešnejších i najtragickejších vecí na tomto i onom svete je to, že hlúposť samu seba nevidí. Bráni si v tom sama sebe. Keď to nejaký génius dokáže, znenávidí ho. Môže to byť ďaľsí dôvod ponižovania (viď predošlý clánok). Vo svojom netušení súvislostí a nevidení variácií existujúceho bude presvedčená o všeobsiahlosti špehovania života jedným okom cez škárku svojich úzkych znalostí. Príkladov je mnoho nielen v politike na každej strane, aj tu.

Tak ako vzniklo slovo? Prečo vznikla reč? Ako je možné, že sme si postupne nechali vziať neverbálne komunikovanie pohľadom, mimikou, pohybom (neúprimnosť sa snažíme dostať do všetkého), pachom, feromónmi, vyžarovaním, energetickými aj mozgovými vlnami a vymenili to všetko za sterilné digitálne klamlivé infláciou znehodnotené z pohľadu pôvodného významu zneužité slová, Slová, SLOVÁ?

Zožiera ma neistota každej istoty, nedokonalosť každej vedomosti, usporiadaná entropia večnej stále inej pravdy, nádej márnosti beznádeje. Cítim však, že mám ešte dostatok času, chuti, drzosti a hlúposti, aby som nabudúce pokračoval odpoveďami, ktoré nepoprú seba alebo otázky, alebo nie, teda áno, až taký rozptyl majú slová, škoda ich.

V jednom východnom náboženstve je slovo, ktoré označuje zákon príčiny a následku. Každý čin, slovo i myšlienka ovplyvňujú náš život negatívne či pozitívne a my môžeme meditáciami zmeniť naše zmýšľanie a teda aj budúci zivot. V jednom elektronickom deníku takým slovom chceli nazvať nejaký klikací algoritmus hodnotenia populizmu a ešte s ním manipulovať tak, aby sa ľudia k nemu začali modliť. V médiach boli reportáže o demonštráciách proti takému zneužitiu a ich rozháňaní vodnými delami. Bol som tam. Na uliciach bolo plno ľudí, lebo v televízii išla reklama, že sú "in" jednorázové tablety, od firmy Ohryzok, ktoré nemajú možnosť nielen sprostredkovať skutočnosť, ale ani nabíjať, takže ľudstvo ešte viac prežívalo svoj život behaním po obchodoch. No a v ten deň do toho ešte pršalo.

To som si vymyslel. Pravda býva menej atraktívna, vie liečiť bolesťou, preto sa jej nevyhýbam. Raz som mal o jednej udalosti informácie z prvej ruky. Potom som si to porovnal s prezentovaním v médiách. Bol som prekvapený, šokokaný, znechutený. Viem, ze novinári sa dajú nahádzať do rovnakých vriec. Avšak už sa nedivím niektorým osobám, ak majú n nich alergiu, ani tým, ktorí médiá začínajú ignorovať. Odosobniť sa od vlastnej skúsenosti vyžaduje duševné úsilie. A komu by sa dnes chcelo rozmýšľať.

Myslím, že prvotným podnetom vzniku reči bolo vyjadriť LEN VLASTNÉ zážitky, pocity, vnemy, názory. Čokoľvek iné sprostredkované cudzie, mi znie falošne. Takže dnes už takmer všetko. Napríklad príde človek, ktorý vyžaruje celou bytosťou niečo také ako: Zjedol si mi večeru! Povie nejaké prázdne neúprimné slová, nazve sa to komunikovaním. No a ja by som mal o tom zmýšľať pozitívne aby som si neznižoval karmu.

Východisko vidím v očisťovaní. Nielen slov, ale aj seba. Nie je to jednoduché, sú okolo toho celé filozofie. Je to proces na hranici ľudských možností.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?